Kazakistan ve Özbekistan Arasında İşbirliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in resmi ziyareti kapsamında, Kazakistan’da Akorda Sarayı’nda resmi tören düzenlendi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev, konuk Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’i resmi törenle karşıladı. İki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından ikili ve heyetler arası toplantılar gerçekleştirildi.

Görüşmede, bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra Afganistan’daki durumun istikrara kavuşturulması da dahil olmak üzere başkanlar, karşılıklı ticaret ve yatırımların artırılması, sanayi, tarım, inşaat ve ulaştırma sektörlerinde işbirliğinin geliştirilmesi gibi konuları ele aldı. Ayrıca su ve enerji, kültürel ve insani alanlarda da işbirliği yapılması görüşüldü.

İki lider, ilişkilerin stratejik entegrasyona dayalı olarak devam etmesi konusunda mutabık kaldı.

Cumhurbaşkanı Tokayev, Mirziyoyev‘in ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir boyut kazandırdığını ve stratejik entegrasyona dayalı devam edeceğini belirtti. İki ülkenin güçlü ve uyumlu bir ilişki kurduğunu, aktif ve güvenilir bir siyasi diyalogun bulunduğunu ve parlamentolar arası bağların güçlendiğini ifade etti.

Hedef 10 milyar dolar

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinde önemli ilerlemeler kaydedildiğini ve bu yılın ilk 10 ayında ikili ticaret hacminin yüzde 30 artarak 3 milyar doları aştığını belirtti. Ayrıca ticaret hacminin yakın gelecekte 5 milyar dolara, ardından da 10 milyar dolara çıkarma hedeflerinin olduğunu ifade etti.

Ticaret hacmi rekor seviyede

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, iki ülke arasındaki ticaret hacminin rekor seviyeye ulaştığını ve ortak projelerin başarıyla yürütüldüğünü belirtti. Ayrıca, çok yönlü işbirliğinin güncel konularında ortak çıkarların ve tutumların olduğunu vurgulayarak, ülkeler arasında kurulan yakın ve kardeşlik bağlarını takdir ettiğini ifade etti.

Kazakistan ve Özbekistan Arasında İşbirliği

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.