Mary’de birçok pazar yeniden açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkmenistan’da COVID-19 olmadığını iddia eden Türkmen makamları, pandemi endişeleri nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde uygulanan kısıtlamaların kapsamını yeniden uyguluyor. Mary’de birçok pazar kapatıldı ve girişlerine beton bariyerler yerleştirildi. Bazı sağlık yetkilileri, bunun nüfus arasında “omikron” tipi COVID-19’daki artıştan kaynaklandığını söylüyor. 

15 Nisan’da Meryem’de Altın Asır, Bağtyyarlık ve Güneş pazarları ile Mollanepes Caddesi’ndeki Mavi Pazar, Oğuzhan Caddesi’ndeki Beyaz Pazar ve Meryem’deki A. Niyazov Caddesi’ndeki Lale Pazarı aniden kapatıldı. Tüccarlara ve alıcılara izin verilmedi. Pazarların girişlerine büyük beton bariyerler yerleştirildi ve araçların pazarlara girişi kısıtlandı.

“Polisler ve tüccarlar marketlerden kovaladılar. Marketin arkasında sivil kıyafet giydiler ve sonra sırtlarına vurdular. Ama ayrıca resmi görevlileri için 200 harcadılar” O zaman dikkatimizi çekti.

Muhabir, Bayramali semt pazarının da 15 Nisan sabahı aniden kapatıldığını bildirdi. Bazı görgü tanıklarının ifadelerine göre, tüccar ailelerini yere düşürenleri, malları pazardan kaldırdılar. Tüccarlar arasında eşyalarını yere düşürerek polise kızan ve polise kızanlar da vardı.

“Malımı yere atmaya ne hakkınız var? Bu bir giysi. Zımparaladınız. Yıksam zımparalayamam, yıkasam ‘yeni’ diye satılmaz.” O zaman, göğsünden ciddi şekilde dövülmüş üç satıcımız ve iki polisimiz olduğunu fark ettik.

Muhabirimizin aktardığına göre Bayramalı semt pazarının kapatılmasının ardından tüccarlar Kültür Yolu üzerindeki boş arsada oluşturulan eski suni pazara giderek burada ticaretlerine devam ettiler.

İsmini vermek istemeyen bir tüccar, “Bir süre sonra polis geldi ve satıcıları bu yapay pazardan kovmaya çalıştı. Ama bu işe yaramadı” dedi.

Yerel makamlar, pazarların yeniden açılması hakkında özel bilgi sağlamamaktadır. Ancak muhabirimizin görüştüğü bir dizi sağlık çalışanı, bunun nüfus arasında COVID-19 “omikron” tipi COVID-19’dan muzdarip insan sayısındaki artıştan kaynaklandığını söylüyor.

Haber, ülkede koronavirüse karşı sıkı önlemler alındığına dair haberlerin ve Türkmenbaşı’ndaki yetkililerin geçen hafta sakinleri her yerde maske takmaya çağırmasının ardından geldi .

Türkmen hükümeti, pandeminin başlangıcından bu yana ülkede sıkı karantina kısıtlamaları getirdi. Bu kısıtlamalar bazen gevşetilir, bazen de sıkılaştırılır. Ancak yetkililer zaman zaman kısıtlamalar hakkında halkı bilgilendiremedi.

RFE/RL, ülkedeki on binlerce vatandaşın pandemi kısıtlamaları nedeniyle geçim kaynaklarını kaybettiğini bildiriyor. Devletin bu vatandaşlara herhangi bir maddi destek sağlamadığına ve kısıtlamaların ekonomik sıkıntılar nedeniyle geçimleri kötüleşen birçok aileyi olumsuz etkilediğine de dikkat çekiyorlar.

Türkmen hükümeti, pandemi kısıtlamalarının uygulamaya konulacağı ve bunların ne zaman tamamen kaldırılacağı hakkında kamuoyuna herhangi bir bilgi vermiyor. Ülkenin Sağlık ve Medikal Sanayi Bakanlığı’nın web sitesinde de genel kısıtlamalar listesi hakkında bilgi bulunmuyor.

Mary’de birçok pazar yeniden açıldı

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin