1. Haberler
  2. Kırgızistan
  3. FETÖ’nün Kırgızistan’daki Darbe Planına Operasyon: 2 Gözaltı

FETÖ'nün Kırgızistan'daki Darbe Planına Operasyon: 2 Gözaltı

Kırgızistan Milli Güvenlik Komitesi, ülkede darbe hazırlığı yaptığı belirlenen FETÖ üyesi iki kişinin yakalandığını ve gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınan kişilerden birinin, 2021 Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan FETÖ finansörü İmamidin Taşov olduğu bildirildi.

FETÖ'nün Kırgızistan'daki Darbe Planına Operasyon: 2 Gözaltı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi, FETÖ mensuplarından oluşan bir gruba yönelik operasyon düzenledi. Komite, FETÖ üyelerinin iktidarı devirmeyi amaçladığını ve bu doğrultuda terör örgütü mensuplarının hazırlık yaptığını açıkladı. Güvenlik güçleri, ülkede iç güvenliği sağlamak adına gerçekleştirilen operasyonun detaylarına ilişkin bilgi verdi.

Darbeye Hazırlık Yapan İki Kişi Gözaltına Alındı

Darbeye Hazırlık Yapan İki Kişi Gözaltına Alındı
FETÖ'nün Kırgızistan'daki Darbe Planına Operasyon: 2 Gözaltı

Milli Güvenlik Komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede halkın ayaklanmasına neden olacak ve iktidarı devirmeyi amaçlayan bir kişi ile ABD’deki bazı isimler arasında para transferi yapan bir şüpheli, gerçekleştirilen operasyon kapsamında yakalandı. İmamidin Taşov ve Tilekmat Kurenov’un darbe girişimine hazırlık yaptığı ve bu grubun finansörü olduğu iddiasıyla haklarında yakalama kararı bulunduğu belirtildi. Taşov ve Kurenov, gözaltına alındı.

Yatak Odasında Teröristbaşı’nın Kitabı Bulundu

Yatak Odasında Teröristbaşı'nın Kitabı Bulundu
FETÖ'nün Kırgızistan'daki Darbe Planına Operasyon: 2 Gözaltı

Operasyon sırasında İmamidin Taşov’un evinde bulunan lüks araçlar, para ve ziynet eşyalarına el konuldu. Ayrıca Taşov’un yatak odasında FETÖ materyalleri tespit edildi. Ülkede söz konusu gruba yönelik çalışmaların devam ettiği bildirildi.

“Sınırı Aştınız” Dedi, Gözaltına Alındı

Kırgızistan’da 2021 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan İmamidin Taşov, 9 Ocak’ta paylaştığı bir video mesajında, iktidarı hedef alarak ‘Sınırı aştınız’ ifadesini kullanmıştı. Komite inşaat şirketinin sahibi olan Taşov hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

kabar

FETÖ’nün Kırgızistan’daki Darbe Planına Operasyon: 2 Gözaltı

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir