1. Haberler
  2. Azerbaycan
  3. Azerbaycan, Uzay Yörünge Yetkisi Kazandı

Azerbaycan, Uzay Yörünge Yetkisi Kazandı

Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanlığı, ülkenin uzayda 46 derece kuzey yörünge yetkisi elde ettiğini duyurdu.

Azerbaycan, Uzay Yörünge Yetkisi Kazandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanlığı, ülkenin uzayda yörünge yetkisine sahip olduğunu duyurdu. 46 derece (doğu boylamı) yörünge konumundaki “Azerspace-1” uydusunun C ve Ku frekans bantlarında hizmet verdiği, bu frekansların Azerbaycan hükûmeti adına kayıt altına alındığı belirtildi.

Azerbaycan Uzayda Yörünge Hakkına Sahip Oldu

Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, ülkenin uzaydaki 46 derece kuzey yörünge hakkına sahip olmasıyla ilgili olarak Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) onayının alındığı vurgulandı. Açıklamada, Azerbaycan’ın “Azerspace-1” adlı telekomünikasyon uydusunun 2013 yılında Malezya tarafından fırlatıldığı, ancak 46° kuzeydeki yörünge pozisyonunun Azerbaycan’a devredildiği belirtildi. Bu devir işleminin ITU’ya 8 Aralık 2020 tarihinde sunulan belgelerle başladığı ifade edildi.

Azerspace-1 uydusunun C ve Ku frekans aralıklarında çalıştığı belirtilen açıklamada, bu frekans menzillerinin Azerbaycan adına kayıt altına alındığı ifade edildi. Azerbaycan’ın bu alandaki uzmanları tarafından üç yılda tamamlanan sürecin küresel standartlara göre oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştiği vurgulandı. Bu süre zarfında Azerbaycan’ın, 34 farklı ülkenin 265 uydu şebekesiyle ilgili koordinasyon görüşmelerini başarıyla tamamladığı ve anlaşmalara vardığı bilgisi de paylaşıldı.

Azerbaycan, Uzay Yörünge Yetkisi Kazandı

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir