Kazakistan ve Özbekistan Çevresel İş Birliği

Kazakistan Parlamentosu, "Kazakistan ve Özbekistan Arasındaki Çevresel Korunma ve Ekolojik İşbirliği Anlaşmasının Onayı Hakkında" bir yasa tasarısı hazırladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazakistan ile Özbekistan arasında, çevresel sürdürülebilirlik ve ekoloji konusunda ortak adımlar atılacağına dair bir gelişme yaşandı. Kazakistan’ın önde gelen basın organlarından Kazinform, iki ülke hükümetlerinin çevre koruma ve ekolojik iş birliği konularında anlaşmaya varmak üzere olduğunu duyurdu. Bu kapsamda, “Kazakistan ve Özbekistan Arasında Çevre Korunumu ve Ekolojik Sürdürülebilirlik Alanında İş Birliği Anlaşmasının Onaylanması Hakkında” isimli yasa teklifinin hazırlık aşamasında olduğu belirtildi.

Kazakistan ve Özbekistan Ortak Eylem Planı Oluşturacak

Meclis Çevre ve Doğal Kaynaklar Yönetimi Komitesi Lideri Yedil Zhanbyrshin, gelecekteki iş birliğinin, hava ve suyun kirliliğine müdahale, atık yönetimi, biyoçeşitliliğin muhafazası, Aral Denizi bölgesinin çevresel şartlarının düzeltilmesi, çevre durumunun sürekli gözetimi, ortak eğitim programlarının oluşturulması ve profesyonel eğitim faaliyetlerini içereceğini belirtti.

İş birliği doğrultusunda, her iki taraf da çevresel riskleri azaltacak önleyici stratejiler uygulayacak.

Kazakistan ve Özbekistan arasındaki bu önemli çevre ve ekoloji iş birliği anlaşması, 22 Aralık 2022’de Taşkent’te resmi imzalarla hayata geçirildi.

Kazakistan ve Özbekistan Çevresel İş Birliği

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.