Kazakistan'da Nükleer Santralin Kaderi Halkın Elinde

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, nükleer santral kurma kararının Kazakistan halkı tarafından alınacağını duyurdu."

Kazakistan'da Nükleer Santralin Kaderi Halkın Elinde
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Egemen Qazaqstan Gazetesi, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile 3 Ocak’ta Gerçekleştirdiği Kapsamlı Röportajıyla Dikkat Çekti. Röportajda Tokayev, Kazakistan’da Nükleer Santral Kurma Kararının Halk Tarafından Alınacağını Vurguladı.

Nükleer Yakıt Üretiminde Dünya Lideriyiz

Kazakistan Cumhurbaşkanı, Röportajda Şu İfadelere Yer Verdi: “Ülkemiz, Çıkarılan Doğal Uranyum Miktarı ve Nükleer Yakıt Bileşenleri Üretimi Açısından Dünyada Birinci Sırada Yer Alıyor. Bu Nedenle Ülkemiz Topraklarında Nükleer Santral Kurulması Konusuna Özellikle Önem Veriyorum.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Nükleer Santral İnşasını Eleştiren Vatandaşları Anlayışla Karşıladığını Belirterek, Konunun Ulusal Referanduma Sunulması Önerisinde Bulundu. Tokayev, Kapsamlı Kamuya Açık Duruşmaların Yapılacağını ve Vatandaşların Özgür İradeleriyle Karar Vereceğini, Uzmanların Argümanlarını Dikkate Alarak Dengeli ve Düşünceli Bir Karar Alınacağını Söyledi.

Kazakistan Enerji Bakanlığı, 17 Ağustos 2023 Tarihinde Yaptığı Açıklamada, Ülkenin İlk Nükleer Enerji Santrali İnşa Edileceğini Belirtmişti. Almatı Bölgesi, Cambıl İlçesine Bağlı Ülken Köyü Toprakları, Nükleer Santral İnşası İçin En Uygun Alan Olarak Seçildi.

Kazakistan’da Nükleer Santralin Kaderi Halkın Elinde

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin