1. Haberler
  2. Kırım
  3. Kırım’da İşgalciler Bin 500’den Fazla Araziye El Koymaya Hazırlanıyor!

Kırım’da İşgalciler Bin 500’den Fazla Araziye El Koymaya Hazırlanıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırım’ın işgalci yönetimi, Rus askerlerine Ukrayna’daki savaşa katılmaları karşılığında ücretsiz arsa dağıtmaya devam ediyor. Rusya’nın 9 yıl önce işgal ettiği Kırım’da, bölgeyi yağmalama ve demografik yapısını değiştirme politikasını sürdürüyor. Kırım’ın sözde yönetimi, 2023 Nisan ayında Ukrayna’daki savaşa katılan işgalci Rus askerlerine sosyal destek adı altında ücretsiz arsa vermeye başladı.

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Konut ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Nikita Tarasov, 26 Aralık 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşa katılan Rus askerlerine devretmek üzere Kırım’ın Sak ve Akmeçit (Çernomorskoye) bölgelerinde bin 550 arsa hazırlandığını belirtti. Tarasov, 2024’te de benzer çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

Sözde Kırım Başkanı Sergey Aksyonov ise iki hafta önce, halihazırda Ukrayna’daki savaşa katılan 730 Rus askerine Kırım’da arsa sağlandığını duyurmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık 2022’de Ukrayna’daki savaşa katılan Rus askerlerine sağlanan sosyal destek kapsamında işgal altındaki Kırım ve Moskova bölgesinde ücretsiz arsa verilmesini “tavsiye eden” bir kararnameyi imzalamıştı. Belgede, arsaların savaşa katılarak “devlet üstün liyakat ödülü” alan gazilere ve çatışmalarda hayatını kaybeden askerlerin aile üyelerine tahsis edileceği ifade edilmişti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgalcilerin Kırım’daki arsaları Rus askerlerine dağıtmasını değerlendirerek, ‘Ukrayna’ya karşı savaşa katıldıkları için ‘ödül’ olarak işgal altındaki Kırım’da bir arsa alan kişinin, aslında kendi elleriyle ciddi bir suç işlediğini itiraf etmiş olacağını ifade etti.

Kırım’da İşgalciler Bin 500’den Fazla Araziye El Koymaya Hazırlanıyor!

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir