Kosovalı Türkiye Mezunları Prizren’de Buluştu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Kosova'nın güneyindeki Prizren şehrinde düzenlenen Türkiye Mezunları Buluşması büyük ilgi gördü.

Kosovalı Türkiye Mezunları Prizren’de Buluştu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de eğitim almış bireyleri bir araya getirerek sosyal ve kültürel etkileşimi artırdı. Türkiye’nin yurtdışındaki vatandaşlarına yönelik düzenlenen etkinlik, Prizren’deki Türk mezunlar arasında anlamlı bir birliktelik oluşturdu.

Etkinliğe, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, YTB Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus, KDTP milletvekilleri Fidan Brina Jılta ve Enis Kervan’ın yanı sıra ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Türkiye mezunları ile davetliler katıldı. Buluşma, Türk topluluğunu bir araya getirerek güçlü bir dayanışma ve iletişim ağı oluşturdu.

Necmettin Bilal Erdoğan, Prizren’de düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sunduğu avantajlar sayesinde bugün 300 binden fazla uluslararası öğrenciyi ağırladığını belirtti. Erdoğan, Türkiye’nin misafirperverliği, gelişen altyapısı ve sağladığı gelişmelerle uluslararası öğrenciler için çekim merkezi haline geldiğini vurgulayarak, Kosova’da yaşayan Türkiye mezunlarının Türkiye’deki eğitimi çevrelerine tavsiye ettiklerini ifade etti. Ayrıca, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmalarına da değinen Erdoğan, Türkiye-Kosova ilişkilerinin sadece devletler arasında değil, toplumlar arasında da güçlü bağlar kurduğunu belirtti. Bakan Fikrim Damka ve Büyükelçi Sabri Tunç Angılı da Türkiye’nin Kosova’daki etkisini ve Türkiye Bursları’nın dostluk köprüsünü güçlendiren bir hizmet olduğunu vurgulayarak YTB’nin katkılarına teşekkür ettiler.

Kosovalı Türkiye Mezunları Prizren’de Buluştu

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin