Üsküp’te Türkiye ile Dayanışma Kermesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından Türkiye’deki depremzedelere destek olmak amacıyla düzenlenen “Türkiye ile Dayanışma Kermesi”, Üsküp Türk Çarşısı’ndaki Murat Paşa Camii Meydanı’nda başladı ve 3 gün boyunca devam edecek. Köprü Derneği’nin lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllüleri, evlerinde hazırladıkları yemek ve içecekleri ziyaretçilere sunarak yardım etme amaçlı bir şekilde satış yapıyorlar.

Köprü Derneği Yönetim Kurulu üyesi Leyla Şerif Emin, kermes hakkında yaptığı açıklamada, dernekteki etkinliklere katılan gençlerin depremzedelere yardım etmek için bir şeyler yapmak istediklerini belirtti. Gençlerin bu isteğinden ilham alarak kermes düzenleme kararı aldıklarını ifade etti.

Annelerimizin sevgisini yansıtarak, Türkiye’ye yardım etmek istedik.

Emin, gençlerin, gerektiği takdirde deprem bölgesine gönüllü olarak gitmek istediklerini söyledi. “En azından orada bir tas çorba veririz” diyen gençlerin bu isteği üzerine, daha pratik ve mantıklı olan para bağışı yapmanın kararını aldıklarını belirtti. Bu şekilde toplanacak bağışların depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanmasına daha hızlı ve etkili bir şekilde yardımcı olacağını ifade etti. Ayrıca, annelerin evlerinde hazırladıkları ürünlerin satışından elde edilen gelirlerin de Türkiye’deki depremzedelere yardım etmek için kullanılacağını söyledi. Annelerin sevgisini bu şekilde Türkiye’ye ulaştırmak istediklerini belirtti.

Emin, vatandaşların ilgi ve merhametinin oldukça yüksek olduğunu vurgulayarak, “Hatta yiyecekleri almak yerine sadece bağışta bulunuyorlar. Biz özellikle yemeklerden de veriyoruz çünkü burası bir bağış satışı yeri. Makedonya’daki halkın yardımseverliğini son birkaç gündür gözlemliyoruz. Herkes elinden geleni yapmak istiyor, bir şeyler yapmak istiyor. Bu ilgi, sevgi ve merhamet gerçekten bizi duygulandırıyor” diye konuştu.

Gönüllü öğrencilerden Amina Fazlioska, amacının Türkiye’ye yardım etmek olduğunu belirtti.

Üsküp’teki Türk öğrenciler olarak yardım etmek istediklerini belirten Fazlisoka, “Evlerimizden bir şeyler hazırlayıp, bağış amacıyla satışa sunmaya karar verdik. Her ürün 100 denar. İsteyenler ürünlerimizi alıp parasını ödeyebiliyor, isteyenler ise sadece bağışta bulunuyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Fazlioska, vatandaşların kermese büyük ilgi gösterdiğini ve caminin önünde olmalarından dolayı namazdan sonra gelenlerin de olduğunu belirterek, “Türkiye ile Dayanışma Kermesi, bugün dahil 3 gün boyunca vatandaşların ilgisine açık olacak” şeklinde konuştu.

Üsküp’te Türkiye ile Dayanışma Kermesi

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.