Çin-Kırgızistan-Özbekistan Demiryolu İnşaatı 2023’te Başlayacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov Kabar Ajansı’na verdiği demeçte, Çin-Kırgızistan-Özbekistan (CKU) demiryolu projesi  inşaatının gelecek yıl başlayacağını söyledi.

Caparov, Kırgızistan’ın bu demiryolunu yapmak  karar vermesinden bu yan  20 yıl geçtiğini belirterek, “Bu yıl fizibilite çalışması tamamlandıktan sonra 2023’te başlayacağız. Fizibilite çalışması üç tarafın katılımıyla hazırlanıyor. İstihdam olacak. Ekonomimiz patlayacak” dedi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev de CKU demiryolu inşaatının yakında başlayacağını söyledi.

Özbek yetkililer, demiryolu projesi tamamlandığında,  Çin’den Avrupa ve Orta Doğu’ya mal taşımanın en kısa yolu olacağını, navlun yolculuğunu 900 kilometre kısaltacağını ve nakliye süresinde yedi ila sekiz gün tasarrufu sağlayacağını söyledi.

Çin-Avrupa yük demiryolunun güney kısmına tekabül eden  CKU güzergahı, Çin, Kırgızistan ve Özbekistan’ı İran ve Türkiye üzerinden Orta ve Doğu Avrupa’ya bağlayacak.

Plana göre, CKU demiryolunun toplam uzunluğu Çin’de 213 kilometre, Kırgızistan’da 260 kilometre ve Özbekistan’da yaklaşık 50 kilometre olmak üzere yaklaşık 523 kilometre olacak.

Çin-Kırgızistan-Özbekistan Üç Ülke Birbirine Bağlanacak

Çin, Kırgızistan ve Özbekistan üç ülkeyi birbirine bağlayan demiryolu inşaatı konusunda  mutabakat zaptını 1997 tarihinde imzalanmıştı.

Çin-Kırgızistan-Özbekistan (CKU) demiryolu projesi tamamlandığında  Çin’den Avrupa’ya ve Orta Doğu’ya ulaşım mesafesi daha da kısaltacak.

Tek Kuşak Tek Yol projesi, küresel ticaret dengelerini de değiştirecek. Pekin’den çıkan bir tren kesintisiz olarak Londra’ya ulaşabilecek. Proje, ABD öncülüğündeki Atlantik gücüne de hem jeostratejik hem de ticari olarak önemli bir alternatif oluşturacak.

2049’da tümüyle bitmesi beklenen Tek Kuşak Tek Yol Projesi kapsamındaki orta koridor, tarihi pek Yolu’nun modern versiyonu olarak anılıyor. Projenin hayata geçmesi için Çin ve bölge ülkelerinin 8 trilyon dolarlık yatırım yapması planlanırken, Çin ve Türkiye arasındaki mutabakat uyarınca da ticaret yolları için 40 milyar dolarlık bir bütçe öngörüldü.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
Çin-Kırgızistan-Özbekistan Demiryolu İnşaatı 2023’te Başlayacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin