Özbekistan Kırgızistan Sınırında Gerginlik

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üç kişinin Özbekistan Kırgızistan sınırında Özbek sınır güçleri tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği son dakika haberine göre, Özbekistan Kırgızistan sınırında yaşanan olayda üç kişi hayatını kaybetti.

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi, üç kişinin Özbek sınır güçleri tarafından açılan ateş sonucu yaralandıktan sonra hayatını kaybettiğini duyurdu. Ölen kişilerin sınır güvenliği personeli mi yoksa sivil mi oldukları ise henüz bilinmiyor, çünkü olay sınırın tartışmalı bölgesinde meydana geldi.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından eski Sovyet cumhuriyetleri arasında sık sık sınır çatışmaları yaşandı. Özbekistan Kırgızistan sınırı da sıklıkla kaçakçıların kullandığı ve iki ülke arasında su kaynakları ve meralar nedeniyle sorunlara yol açan bir bölge olarak biliniyor.

2010 yılında dönemin Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev hükümetine yönelik protestoların ardından, ülkenin güneyinde Kırgızlar ve Özbekler arasında çıkan etnik çatışmalar sonucu yaklaşık 2.500 kişi hayatını kaybetmişti.

Uzun süredir gergin olan iki komşu ülke arasındaki ilişkiler, eski Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov‘un 2016’daki ölümünden sonra iyileşme işaretleri göstermeye başladı. Geçen yıl, taraflar çatışmaları sona erdirmek ve sınır güvenliğini sağlamak için uzlaşmaya varmıştı. Ancak anlaşma, Kırgız halkının Özbekistan’ın ülkedeki bir su deposunu kullanması konusundaki itirazlarının artmasının ardından yürürlüğe girmemişti.

Özbekistan Kırgızistan Sınırında Gerginlik

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin