Gazprom’dan doğalgaz tüketim tahmini

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
20 yılda küresel gaz tüketiminin  yüzde 20 artması beklenirken, yirmi yılda Çin’deki tüketim artışının küresel toplam artışın  yüzde 40’ını sağlaması bekleniyor.

Gazprom CEO’su Aleksey Miller’in yaptığı açıklamaya göre, 2022’de doğalgazın küresel talepteki düşüşün 65 milyar metreküp olduğu belirtildi.

Rus gaz devi, küçülen Avrupa pazarıyla birlikte Çin’e olan arzını artırmaya devam ediyor. Aralık 2022’de Çin’e günlük sözleşme yükümlülüklerini aşan gaz tedarik etme kararı alındı.

2022 yılında Rusya  ile Çin arasında Rusya’nın Uzak Doğu bölgesinden Çin’e 10 milyar metreküp ihraç edilecek bir sözleşme imzaladı.

Miller’e göre çok yakın gelecekte Rusya’dan Çin’e yapılacak toplam ihracat hacmi 48 milyar metreküpe çıkarılacak.

Rus enerji devi başkanı, Türkiye’ye yönelik Türk Akımı ve Mavi Akımı projelerinin devam ettiğini ve Türkiye’de doğalgaz merkezini oluşturma çalışmalarının sürdürüldüğünü ve bunun doğalgaz piyasasında şeffaf ve adil fiyatlandırma sağlamasına katkı sağlayacağını belirtti.

2022 yılında Gazprom’un üretimi 412,6 milyar metreküpe ulaşacak. Bu doğalgazın 243,1 milyar metreküpü iç piyasada, geri kalan 100,9 milyar metreküpü ihraç edilecek.

Gazprom’dan doğalgaz tüketim tahmini

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin