Türkmenistan’dan Depremzedelere Battaniye Yardımı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremin ardından Türkiye Cumhuriyeti yaraları sarabilmek için çaba gösteriyor. Ayrıca ülke genelinde deprem bölgelerine insani yardım seferberliği başlatılmış ve yurtdışından da yardım eli uzatılıyor.

Türkmenistan, Türkiye’ye yardım elini uzatan ülkelerden biri olarak ön plana çıkıyor. 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından sadece bir gün sonra, 7 Şubat’ta insani yardım uçağı ile Türkiye’ye yardım etmek üzere doktor ekibi gönderdi. Bu yardım, Türkmenistan ve Türkiye arasındaki dostluğun bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Türkmenistan’dan Türkiye’ye yönelik yardımları koordine etmek amacıyla, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği de birçok girişimde bulunmuştur. Bu kapsamda, Büyükelçilik 14 Şubat’tan itibaren Aşkabat’ta bulunan Türkiye Vize Başvuru Merkezi’nde bir battaniye bağış kampanyası başlatarak depremzedelere yardım etmeyi hedeflemektedir.

Türkiye Vize Başvuru Merkezi’nde gerçekleştirilen yardım kampanyası hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral, Türk basınına açıklamalarda bulundu. Büyükelçi, Türkiye’deki depremzedelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak özellikle battaniye gibi temel ihtiyaçların bulunduğunu belirterek yardım kampanyasının amacını vurguladı. Bu açıklamalar, Türkiye ve Türkmenistan arasındaki dayanışmanın bir örneği olarak değerlendirilebilir.

Büyükelçi Oral, Türkiye’deki deprem bölgesinde havaların soğuk olması nedeniyle battaniye gibi malzemelere ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, yardım kampanyasının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirtti. Bu açıklama, yardım kampanyasının sadece anlık bir çözüm değil, uzun süreli bir çalışma olduğunu göstermektedir.

Büyükelçi Togan Oral, önceki günlerde 3 bin battaniyenin ardından dün de bin battaniyenin gönderildiğini ve Türkmenistan vatandaşlarından kampanyaya büyük ilgi gösterildiğini belirtti. Ayrıca, Türkmenistan Devlet Başkanı ve Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı’na taziyeleri için teşekkür ederek, Türkmenistan’dan Türkiye’ye 2 uçak insani yardımı gönderildiğini ve üçüncü uçağın hazırlandığını da dile getirdi. Bu yardımlar, Türkiye ve Türkmenistan arasındaki dayanışmanın bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Türkmenistan’dan Depremzedelere Battaniye Yardımı

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.