1. Haberler
  2. Kazakistan
  3. Kazakistan, Taliban’ı Terör Örgütleri Listesinden Çıkardı

Kazakistan, Taliban'ı Terör Örgütleri Listesinden Çıkardı

Kazakistan yetkilileri, Birleşmiş Milletler uygulamalarına referansla Taliban'ı terör örgütleri listesinden çıkarma kararı aldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Aybek Smadiyarov, Kazinform haber ajansına verdiği röportajda; Kazakistan’ın daha önce terör örgütü olarak tanıdığı Taliban’ı yasaklı örgütler listesinden çıkarma kararı aldığını duyurdu.

BM Uygulamalarına Uygun Olarak Taliban’ın Listeden Çıkarılmasına Karar Verildi

Aybek Smadiyarov’un ifadelerine göre, Kazakistan, ulusal güvenliğini sağlamak amacıyla ülkede yasaklı olan terör örgütlerinin ulusal listesini düzenli olarak gözden geçiriyor. Bu süreç çerçevesinde, Kazakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından alınan kararla, BM uygulamalarına uygun olarak Taliban’ın listeden çıkarılması kararı verildi. Smadiyarov, bu kararın, Kazakistan’ın ulusal güvenliğini güçlendirmek ve terörle mücadelede uluslararası standartlara uygun hareket etmek adına atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı temsilcisi, Taliban’ın artık BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütleri listesinde yer almadığını vurgulayarak, bu kararın BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak alındığını ifade etti. Ayrıca, Smadiyarov, bu kararın Kazakistan’ın terörle mücadeledeki kararlılığını ve BM’nin belirlediği uluslararası standartlara olan bağlılığını yansıttığını söyledi.

Taliban’ın listeden çıkarılmasının ardından, Kazakistan ile Taliban arasındaki diplomatik temaslar konusuna da değinen Smadiyarov, siyasi temaslara ilişkin olarak Kazakistan’ın, BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen karar ve kararlara sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam edeceğini vurguladı. Bu çerçevede, Kazakistan’ın uluslararası ilişkilerindeki adımlarının, BM normlarına uygun şekilde atılacağını belirtti.

Kazakistan, Taliban’ı Terör Örgütleri Listesinden Çıkardı

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir