Türkmenistan Bilişim Olimpiyatında Derece Yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkmenistan’daki okul öğrencileri, son günlerde Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenen 19. Uluslararası Matematik Fizik ve Bilişim Olimpiyatları’na katıldı.

Türkmenistan basınına göre, Türkmenistanlı öğrenciler 19. Uluslararası Matematik Fizik ve Bilişim Olimpiyatları’nda 5 madalya kazandı. Aşkabat’taki 86 numaralı okuldan Rahım Agamuradov ve Ahal ili Ak bugdya ilçesi 46 numaralı okuldan Davut Muhammetgurbanov, gümüş madalya sahibi oldular.

Ek olarak, bu bilim olimpiyatlarında Aşkabat’taki yatılı ihtisaslaştırılmış okuldan Selim Halıkov, Aşkabat’taki 86 numaralı okuldan Kerimguli Bendov ve Daşoğuz şehrinin 26 numaralı okulundan Alihan Cumabayev de bronz madalya kazandı.

Yarışmaya, Türkmenistan, Rusya, Romanya, Vietnam, Gürcistan, Bulgaristan, Belarus, Ermenistan, Azerbaycan, Tacikistan, Almanya, Özbekistan, Moğolistan, Hindistan, Endonezya gibi ülkelerin öğrencileri katıldı. Dünya genelinde 26 ülkeden 1200’den fazla öğrenci toplamda yarışmaya katıldı. Bu öğrencilerin 515’i matematik, 341’i fizik ve 385’i bilişim alanlarında yarıştı.

Türkmenistan Bilişim Olimpiyatında Derece Yaptı

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin