Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü yeni binasının açılışına katıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bugün Dini Örgütlerle Çalışma Devlet Komitesi’ne bağlı Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü’nün yeni binasının açılışını yaptı.

Çok etnikli ve çok dinli bir Azerbaycan’da, büyük lider Haydar Aliyev’in kurduğu din-devlet ilişkileri üst düzeydedir ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından başarıyla sürdürülmektedir. Ülkemizde ulusal ve dini hoşgörü devlet düzeyinde desteklenmekte ve çok kültürlü yaşam tarzının daha da güçlendirilmesi için büyük çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaktadır. Bugün yeni binası hizmete giren Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü de dahil olmak üzere dünyanın birçok üniversitesinde Azerbaycan’ın hoşgörü modelinin inceleniyor olması tesadüf değildir.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yeni binada oluşturulan koşullar hakkında bilgi aldı.

Devlet Dini Örgütlerle Çalışma Komitesi Başkanı Mübariz Gurbanli, enstitüde ilahiyat, ilahiyat, İslami çalışmalar, diller ve sosyal bilimler bölümlerinin bulunduğunu devlet başkanına bildirdi. Enstitü, yüksek öğrenimin lisans, yüksek lisans ve doktora seviyeleri için yüksek nitelikli personel hazırlar. Enstitü, lisans düzeyinde “Din” ve “İslam Araştırmaları”, yüksek lisans düzeyinde (din) “Din Sosyolojisi”, “Din Psikolojisi”, “Dinler Tarihi” ve “İslam Araştırmaları” alanlarında uzmanlaşmıştır. doktora düzeyinde (Doktora Felsefesi) “Din Bilimleri”, “Din Tarihi ve Felsefesi” uzmanlık alanları öğretilir.

Her üç düzeyde de eğitim devlet emriyle yürütülür. Enstitü, dini çalışmalar ve İslami çalışmaların çeşitli disiplinlerine ek olarak, sosyal ve insani konuların yanı sıra İngilizce, Arapça ve İbranice dersleri de vermektedir.

Bakü’nün Yasamal semtinde yapımı devam eden beş katlı binada idari ve derslikler, kütüphane, kadın ve erkekler için ayrı mescitler, abdest ve matbaalar bulunduğu belirtilmelidir.

Şu anda Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü’nde 277 öğrenci eğitim görüyor, 43 öğretmen eğitim görüyor. Enstitünün öğretmenleri öğretim sürecinin yanı sıra din ve İslam araştırmaları alanlarında bilimsel araştırmalar yapmakta, ders kitapları ve monografiler yazmakta, yurt içi ve yurt dışı bilimsel etkinliklere katılmaktadır.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü yeni binasının açılışına katıldı

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin