Güneyden gelen ilk transit kargo Özbekistan’a ulaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özbekistan, Hindistan’dan ilk transit kargosunu Pakistan ve Taliban kontrolündeki Afganistan üzerinden aldı. Özbekistan için bu, güneye giden ulaşım koridoruna önem verildiği anlamına geliyor.
Hindistan’daki bir satıcı, Pakistan ve Afganistan yoluyla Özbekistan’a başta Hint şekeri olmak üzere 140 ton kargo ihraç etti. Güzergah ilk olarak Hindistan’dan Pakistan’ın Karaçi’ye ulaştı. Kargo daha sonra Afganistan’a, Torkham sınırını geçerek Kabil’e gitti. Araçlar daha sonra Kabil’den Mezar-ı Şerif’e ve ardından Özbekistan’daki Termez’e gitti.

Alternatif Ticaret Yolu

Bu kargo transferi mütevazı olmasına rağmen, karayla çevrili Türkistan ülkesi olan Özbekistan için önemliydi. Ülke ticaret yollarını geliştirmeye çalışıyor. Bu alternatif güzergah Özbekistan’ın ticaret yolları için İran ve Rusya’ya olan önemli bağımlılığını azaltabilir ve ülkenin alternatif bir ticaret yolu oluşturmasını sağlayabilir.

Rusya, Özbekistan’ın önemli bir ticaret partneri olarak Özbekistan ürünlerinin uluslararası pazara açılmasında ilk yol olmuştur. Ülkeler arasındaki ikili ticaret şu anda 7,5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. İki ülkenin iş ilişkileri, on dokuzuncu yüzyılda itibaren gelişti. Karayollarının, demiryollarının ve boru hatları inşa edildi. Kuzeye, Rusya’nın kalbine doğru ilerleyen hat iki ülkenin önemli bir ticaret bağını oluşturdu. Rus limanları, Özbekistan için hala akaryakıt ve petrol ürünleri ve endüstriyel çelik için önemli bir ulaşım rotasıdır.

Güneyden gelen ilk transit kargo Özbekistan’a ulaştı

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.