Kırgızistan ve Tacikistan sınır bölge başkanları arasındaki müzakereler tamamlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırgızistan’ın Batken Oblastı Valisi Abdikarim Alimbayev, Tacikistan’ın Sughd bölgesi başkanı Rajabba Ahmadzoda ile müzakerelerin tamamlandığını duyurdu.

Tarafların daha önce alınan tüm kararları uygulama konusunda anlaştıklarını söyledi.

Anlaşmaya vardıkları ilk şeyin sınır bölgelerinden ilave askeri güçler çekmek olduğunu vurguladı.

“Ayrıca Askeri Savcılık dün yaşanan olayla ilgili soruşturma başlattı. İki ülke polisi sınır bölgelerindeki ana yollarda devriye gezmeye devam edecek. Sughd bölgesinin valisi ve ben yerel halkla görüşme ve açıklayıcı çalışmalar yürütme konusunda anlaştık. Şimdi Zhany-Zher köyündeyim ve sakinlerle toplantılar yapmayı planlıyorum” dedi.

Bölge başkanı, şu anda sınırdaki durumun istikrarlı olduğunu kaydetti.

Kırgız-Tacik sınırındaki çatışma, 12 Nisan’da Tacik sınır muhafızlarının Kırgızistan topraklarına girmesiyle başladı. Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Teşkilatına bağlı sınır müfrezesi, Tacik sınır muhafızlarının bölgenin derinliklerine geçişini engellemek için havaya uyarı ateşi açtı. Buna karşılık, Tacik sınır muhafızları Kırgız sınır muhafızlarına ateş açtı. İki devletin sınır temsilcileri arasında yapılan görüşmeler sonucunda çekim durduruldu.

Ancak saat 21.17 sıralarında Kırgızistan ve Tacikistan sınır temsilcileri arasındaki görüşmeler sırasında olay yerine takviye olarak gelen Tacikistan sınır muhafızları, Kırgız askerlerine ateş açtı. Bir Kırgız askerinin yaralandığı ikinci bir çatışma çıktı. Ayrıca Tacik tarafı, Kırgızistan’ın Dostuk köyünü havan toplarıyla bombalamaya başladı.

22:15’te Tacik tarafı havan saldırısını durdurdu.

Dostuk, Arka, Borborduk, Zhashtyk ve Maksat köylerinin sakinleri geceleri evlerini terk etmeye başladı.

Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Kırgız tarafından biri askeri biri sivil olmak üzere şarapnel yaraları alan iki kurban bildirdi.

Kırgızistan ve Tacikistan sınır bölge başkanları arasındaki müzakereler tamamlandı

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.