Kazakistan 2023’e havai fişek gösterileri ile girdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dünyayı etkisine alan koronavirüs sebebiyle ertelenen yeni yıl kutlamaları Kazakistan’da yeniden başladı.

Başkent Astana’da valilik tarafından organize edilen havai fişek gösterileri Yesil Nehri kıyısında, Expo Fuar Merkezi ve Botanik Bahçesi’nde düzenlendi.

Valilik bunun yanında Kazak Eli Meydanı ve Expo Fuar Merkezi’de kurulan yeni yıl ağacı alanında halka açık konser düzenledi.

Yer yer kar yağışının gözlendiği ve hava sıcaklığının eksi 10 derece(hissedilen eksi 19) olduğu başkentte halk kutlamalara yoğun ilgi gösterdi.

Yaklaşık 10 dakika süren havai fişek gösterisinde ortalama yüksekliği 210 metreye vara 3 bin 500 atış yapıldı.

İçişleri Bakanlığı yeni yıl kutlamalarında bir sorun yaşanmaması ve halkın güvenliğinin sağlanması adına 24 bin polis ve askerin görev yapacağını duyurdu.

Tokayev’den yeni yıl mesajı

Ulusal kanallardan yayınlanan kutlama mesajında Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev, geçen yılın ülkesi için zor bir yıl olduğunu ve Ocak ayında yaşananların bağımsızlık tarihindeki en büyük zorluklardan birisi olduğunu kaydetti. Halkın birliği sayesinde bu tehdidi püskürttüklerini ve devleti kurtardıklarını ifade eden Tokayev, Kazakistan için dönüm noktası olan bu yıl içerisinde  ulusal referandum yapılarak anayasanın değiştiğini, cumhurbaşkanını 7 yıllık dönem için bir defalığına seçileceğini ve parlamenter sistem reformunu başlattıklarını hatırlattı.

İdari-bölgesel reformların başlatıldığını Abay, Ulıtau ve Jetisu eyaletlerinin kurulduğunu, Cumhuriyet Bayramı’na ulusal statü verildiğini vurgulayan Tokayev, senato ve meclis milletvekilleri seçiminin bu sene yapılacağını ve sayede ,lkede yeni bir demokratik geleneğin başlayacağına inandığını bildirdi.

İnsan haklarında büyük ilerleme sağlandığını ve ekonominin tekelden kurtarıldığını ve yeniden yapılandırıldığını kaydeden Tokayev, halkın yaşam standartlarını ve ülkenin istikrarını sürdürmek adına çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Kazakistan 2023’e havai fişek gösterileri ile girdi

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin