Tokayev Ocak Olayları Anıtını Açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev Özbekistan temaslarının ardından dün Almatı şehrinde Ocak Olayları Anıtının açılışını yaptı.

Anıta çelenk bıraktıktan sonra törene katılanlar ile birlikte saygı duruşunda bulunan Tokayev, bağımsızlıktan buyana ülkenin başına gelen en trajik olaylardan biri olan Ocak Olaylarında halkın büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığını ve devletin var olma mücadelesi verdiğini hatırlattı.

Ocak Olayları Anıtı Açıldı.

Tokayev, “Sarsılmaz birliğimiz sayesinde tehdidi geri çevirdik. Güçlü bir ülke olduğumuzu gösterdik. Ülkeye girmek isteyen grupları engelledik, yasa dışı faaliyetleri durdurduk. Bazı şehirlerde barışçıl gösteriler kitlesel ayaklanmalara dönüştü. Bağımsızlığımızın altın beşiği Almatı özellikle kötü etkilendi. Haydutlar şehri yok etti. Askeri yapılara saldırdılar ve silah depolarını yağmaladılar. Bu yüzden masum insanlar öldürüldü. Böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ülkemizin refahını ve topraklarımızın bütünlüğünü korumak bizim evlatlık görevimizdir. Bu hedef benim için Başkan olarak en kutsal görevdir” dedi.

Yaşanan trajedinin her zaman hatırlanması ve gelecek nesiller için büyük bir ders olması adına inşa edilen anıtın Kazak devletinin tarih boyunca güçlenmesi yolunda emeği geçen şahsiyetlerden alıntılar yapıldığını belirten Tokayev, emeği geçenlere teşekkür etti.

Olaylarda tutuklananlarının durumunun yakından takip edildiğini ve hafif suç işleyen binden fazla kişinin afla serbest bırakıldığını hatırlatan Tokayev, devletin istikrarı ve halkın refahının her şeyin üstünde olduğunu ve bunu korumak için canlarını bu yolda feda edenlerin her zaman hatırlanacağını bildirdi.

Mimarlar Alexey Ivzhenko ve Gani Sagıdullayev tarafından tasarlanan, Almatı şehir meydanında Respublika Caddesi üzerinde açılan “Tağzım” anıtı dört renkten oluşuyor.

Açık gri zorlukların üstesinden gelmeyi, siyah kısım Ocak olayları sırasındaki panik ve korkuyu, gri kısım kurbanları ve insan kayıplarını, beyaz kısım istikrar ve gelişme arayışını, iyi- toplum olmak, milli şuur, güç, adalet ve devlete güveni  temsil ediyor.

Ocak Olayları Nedir?

Yılın başında ülkenin batısında araba yakıtı fiyatlarını protesto etmek maksadıyla başlayan ve daha sonra ülke genelinde şiddete başvuran gösterilerde resmi verilere göre 238 kişi hayatını kaybetti ve binden fazla kişi de yaralanmıştı.

Tokayev Ocak Olayları Anıtını Açtı

Türk Dünyası Bültenine Abone Olabilirsiniz.

Türk Dünyasında yeni gelişmelerden haberdar olmak için fırsatı kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin